YAPAY ZEKA NEDİR – YAPAY ZEKA SON DURUM

yapay zeka
yapay zeka

Yapay zeka son yıllarda bir hayli önem kazanmış oldu. Birçok gazete ve haberlerde gündem konusu olarak bizleri bu konuda düşündürmeye devam ediyor ve pek çok filmlere de konu olmayı başarmıştır.

Peki ya yapay zeka nedir ?

Ne işimize yarar ?  Niye birçok gazetelerde manşet konusu oldu ? İnsan yaşantısına getirdiği artılar ve eksiler nelerdir?

Yapay zeka adından da belli olduğu üzere insanlar tarafından üretildi. Makinelere veya robotlara yüklenen, hiç bir türlü doğal biçimde kendiliğinden  gelişmeyen sayısal bir akıl örneğidir. Başka bir deyişle, bilgisayarın insanlar gibi düşünmesini sağlamaktadır. Makinelerin ve robotların karmaşık sorunları insana benzer bir şekilde çözmesine yardımcı olmaktadır. Yani belirli bir duruma göre bu zeka sistemleri, sorunu çözmek için görev yapmakta ve buna tepki vermektedir. Bu zeka ürünü çevresini tanımlayan ve hedefe ulaşmada başarı şansını yüksek seviyeye çıkarmak için harekete geçen bütün cihazlar içinde geçerlidir.

Bizleri bu konuda düşündürmesinin daha doğrusu korkutmasının sebebi ise bu zeka ürünün insan yerine geçip geçmeyeceğidir. Bazı mesleklerin son bulmasını sağladığı bazılarının ise geleceğini tehdit altına aldığı gözler önüne serilmektedir.Son bulan bu mesleklere de değinmeden geçmek olmaz. Onlar arasında muhasebe işlemlerini bu zeka ürününün yapması sebebiyle muhasebecilerin ve bir çok buna benzer meslek çalışanlarının işlerini elinden alması sebebiyle işsizlikte bir nevi artmaktadır. Bu olay normal olarak bizleri korkutmaktadır.Geleceği tehdit altında olan meslek ise ”Doktorluktur”. Yeri geldiğinde doktorlardan daha iyi analiz yapan ve daha iyi bir şekilde neden-sonuç ilişkisi kuran bu zeka sistemleri üretildi ve üretilmeye de devam ediyor.

yapay zeka tıpta
yapay zeka tıpta

Son olarak eklemek gerek ki Yapay zekanın günümüzde geldiği son nokta tüm insanlığı şaşırtmaya devam ediyor. Buna hitaben bu zeka ürününün hukuk profesörleri tarafından yapılan bir projede yer aldığı. Bu deney sonrasında hukuki  sorunlarda en deneyimli avukatlardan bile üstün olduğu tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı önceden belirttiğim geleceği tehdit altında olan meslekler arasına girmiş bulunmaktadır.

Bu sistem göründüğü üzere her gün daha da gelişmektedir. Bizde bu gelişmeleri takip ederek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir